22/9/21

Fanoušků bondovek je mezi Čechy více než třetina. Ideál agenta 007 nejlépe naplňuje Pierce Brosnan

Už 30. září vstoupí do českých kin dlouho očekávaná bondovka Není čas zemřít. Koho v Česku zajímá? Jsou vůbec filmy s Jamesem Bondem v Česku oblíbené? A jaký herec se jako agent 007 osvědčil u zdejšího publika nejvíce? Zeptali jsme se ve výzkumu!

Výzkum realizovala společnost Nielsen Admosphere metodou online sběru na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.Filmy s postavou Jamese Bonda, charismatického britského agenta 007, má v oblibě více než třetina respondentů (36 %); bezmála 30 % je naopak rádo nemá. Ambivalentně se ke snímkům staví 27 % lidí a 7 % nikdy žádný film s Jamesem Bondem nevidělo. Tyto filmy jsou podstatně populárnější mezi mužskými respondenty – v oblibě je má 47 % z nich, zatímco mezi ženami najdeme jen 26 % „fanynek“. Taky jsou o něco oblíbenější u věkové skupiny 35–44 let než u mladších nebo starších dotázaných. Největší podíl lidí, kteří nikdy žádnou bondovku neviděli, je v nejmladší věkové kategorii do 34 let, a sice 16 %.

Zdroj: Nielsen Admosphere, N=519, internetová populace ČR 15+, ČNP, září 2021

Na nejnovější bondovku s názvem Není čas zemřít se plánuje podívat necelá třetina internetových respondentů (30 %). Opět jsou to ve větší míře muži a také respondenti do 44 let. 56 % vzorku zatím nechává nové dobrodružství agenta 007 chladnými a podívat se na něj neplánují. Zbytek zatím neví.

Ideální Bond? Pierce Brosnan!

Kolik z nás už někdy zažilo debatu o tom, který z protagonistů je historicky ideálním Jamesem Bondem? Herců se v této roli za těch několik desítek let vystřídalo sedm, ale čeští diváci bondovek mají jasno: nejvíce jejich představu ideálního Jamese Bonda naplňuje Pierce Brosnan, který účinkoval ve čtyřech filmech mezi lety 1995–2002. Odpovědělo tak 38 % respondentů, kteří někdy viděli film s Jamesem Bondem. Herec s přehledem vede u žen (46 %); muži ho uváděli ve zhruba stejné míře jako Seana Conneryho (okolo 30 %). Ten celkově skončil druhý - pro roli agenta 007 je ideální podle 24 % dotázaných. Teprve třetí místo patří současnému protagonistovi, Danielu Craigovi, označilo ho 17 % respondentů. A zatímco pro Conneryho se vyslovili častěji starší respondenti, pro Craiga hlasovala ve větší míře nejmladší věková skupina.

Zdroj: Nielsen Admosphere, N=519, internetová populace ČR 15+, ČNP, září 2021; Základ otázky: Ti, kteří viděli nějaký film s Jamesem Bondem, N=481

Nový Bond by se neměl příliš odlišovat

Na závěr bylo respondentům ve výzkumu předloženo několik výroků týkajících se potenciálního herce pro příští film s postavou Jamese Bonda, které vycházely z různých mediálních i diváckých diskuzí – a dotázaní se měli rozhodnout, se kterými z výroků souhlasí. Nejvíce respondentům (ačkoli i tak jen 17 %) by se líbilo, kdyby filmy pokračovaly dál s Danielem Craigem v hlavní roli. 13 % Čechů souhlasí, aby postavu Jamese Bonda ztvárnil někdo nový, typově však podobný minulým hercům. 8 % by se líbilo, kdyby se k roli vrátil některý z protagonistů, kteří ji už ztvárnili. Jen 4 % by ráda, aby James Bond podstatně omládl a hrál ho o dost mladší herec; 3 % by ocenila, kdyby agentem 007 byla nově žena. Pouhé 1 % by v roli uvítalo herce jiné než bílé rasy.

arrow_back
Zpět na přehled článků
arrow_back
Zpět na titulní stranu