17/5/23

Většina Čechů pere prádlo aspoň jednou týdně. Je zvykem ho třídit a také oděvy prát před prvním nošením

Praní prádla je dlouhodobě jednou z nejčastějších činností v oblasti péče o domácnost. A Češi perou (v pračce) opravdu často: skoro tři čtvrtiny alespoň jednou týdně. Většina zároveň pere i pro ostatní členy domácnosti. Nejčastěji používanými přípravky jsou prací gel, aviváž a klasický prací prášek. Naprostá většina lidí také třídí prádlo před praním a skoro dvě třetiny perou oblečení před prvním nošením. Co se týče ekologického praní, Češi jsou většinou ochotní dělat spíše pohodlnější kroky jako prát na nižší teploty; jen necelá pětina respondentů pere méně často.

Výzkum společně realizovaly agentury Nielsen a ResSOLUTION Group. Proběhl metodou online sběru na vzorku pětistovky respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Výsledky výzkumu doplňují data monitoringu reklamy Ad Intel společnosti Nielsen v segmentu pracích prostředků. Dle nich byla nejsilnějším inzerentem období leden–duben 2023 značka Vanish.

Skoro tři čtvrtiny Čechů (72 %) z internetové populace perou prádlo jednou týdně nebo častěji. 9 % dokonce pere denně nebo téměř denně. Ve větší míře se k častému – minimálně týdennímu – praní hlásí ženy (89 %) než muži (56 %).

K častějšímu praní se rovněž více uchylují ti, kteří perou i pro ostatní členy domácnosti: vícekrát za týden tito respondenti perou v 60 % případů, zatímco průměr v (online) populaci je 43 %. Ti, kteří se starají pouze o vlastní prádlo, mají podstatně menší tendenci (19 %) prát více než jednou za týden.

Že to nejsou oni, kdo v domácnosti pere prádlo, ve výzkumu odpovědělo 15 % respondentů. Mezi muži to je 27 %, mezi ženami 2 %. Ve větší míře se logicky jedná také o nejmladší respondenty.

Mezi nejčastější prostředky používané při praní v pračce u nás patří prací gely (používá je 70 % dotázaných), dále aviváž (64 %) a prací prášek (62 %). Prací prostředek ve formě kapslí nebo tablet používá 39 % respondentů. Výrazně méně využívané jsou přípravky jako vůně do pračky (18 %), ubrousky proti zabarvení (18 %) nebo změkčovače vody (18 %). Mezi nejméně používané patří bělidlo, škrob a také mýdlové ořechy či jiné mýdlové přípravky.

Před praním roztřídit

Než jde prádlo do pračky, je třeba ho roztřídit a nemíchat všechny možné druhy oděvů dohromady – své o tom ví 95 % dotázaných, kteří takové třídění pravidelně provádějí. Nejčastěji to dělají podle barev (83 %). Na druhém místě rozhoduje materiál (40 %), na třetím pak typ prádla (tedy např. oddělování triček, spodního prádla atd.; 35 %). Podle doporučené teploty praní na visačce pak dává prádlo dohromady 31 % respondentů.

Ekologické praní

Trendem v oblasti praní je v posledních letech také minimalizace ekologické stopy, což lze opět dělat různými způsoby – od snižování teplot vody, přes zvolení zkráceného programu až po snížení frekvence praní. Zeptali jsme se proto respondentů, zda některé z kroků šetrnějších k životnímu prostředí dělají. 68 % dotázaných, kteří alespoň někdy perou, volí při praní v pračce nižší teploty (max. na 30–40 stupňů), 44 % pere na zkrácený cyklus a 28 % využívá zvláštní program s menší spotřebou vody. Jen 18 % však v průzkumu uvedlo, že perou méně často. 14 % dotázaných se pak hlásí k používání ekologických pracích prostředků.

Než vezmeme oděv poprvé na sebe…

Zajímavé poznatky přináší i poslední otázka výzkumu, která zjišťovala, kolik lidí pere (nebo si nechává vyprat) oblečení před prvním nošením. Vždy nebo aspoň většinou to dělá 65 % dotázaných, naopak nikdy to nedělá 5 %.

Reklama v segmentu pracích prostředků

Nejsilnějším inzerentem segmentu pracích prostředků byla v období leden–duben 2023 značka Vanish, která umístila reklamu v celkové ceníkové* hodnotě necelých 76 milionů korun. Objem inzerce Persilu na druhém místě měl hodnotu skoro 59 milionů a třetí Woolite inzeroval v celkové hodnotě necelých 41 milionů korun.

*Ceníková hodnota není ekvivalentem reálných (čistých) investic do nákupu reklamního prostoru (na reálnou cenu, kterou firmy za nákup reklamního prostoru skutečně zaplatí, má vliv řada faktorů jako celkový objem nakoupeného prostoru, uplatnění slev, barterové spolupráce a podobně). Reporting ceníkových hodnot reklamního prostoru ovšem spolehlivě zachycuje vývoj a trendy současného reklamního trhu (umožňuje např. porovnávat jednotlivé zadavatele, média nebo odvětví mezi sebou apod.).

arrow_back
Zpět na přehled článků
arrow_back
Zpět na titulní stranu