12/9/23

Většina Čechů si pro boty stále chodí do kamenného obchodu, značku při výběru řeší více než třetina

U Čechů vede každodenní vycházková obuv – ve volném čase ji nejraději nosí polovina z nich. Jiné je to však v zaměstnání, kde skoro třetina pracujících obouvá speciální boty. Téměř 4 z 10 dotázaných mají konkrétní značky, které při výběru bot preferují, což nejčastěji platí u mladých do 34 let věku a lidí z velkých měst. Primárním místem nákupu nových bot jsou pro tři pětiny Čechů aktivních na internetu kamenné prodejny, e-shopy preferuje 14 %. Čtvrtina ale boty běžně kupuje jak v prodejně, tak na internetu.

Výzkum realizovala výzkumná agentura Nielsen ve spolupráci s ResSOLUTION Group na vzorku pětistovky respondentů české internetové populace z Českého národního panelu ve věku 15 let a více.

Výsledky výzkumu doplňují data monitoringu reklamy Ad Intel společnosti Nielsen, v nichž jsme se zaměřili na inzerci kategorie obuvi. Vyplývá z nich, že největší objem reklamy měl od začátku roku Deichmann.

Chcete se také účastnit podobných výzkumů, nebo víte o někom, kdo by o to měl zájem? Profil na Českém národním panelu si může každý vytvořit zde.

Nejoblíbenějším typem obutí pro volný čas je pro respondenty pohodlná vycházková obuv, kterou preferuje 52 % z nich. Častěji vede u žen: nejraději ji nosí 63 % z nich oproti 42 % mužů. Oblíbené jsou dále také volnočasové sportovní boty (preferované 29 %), kterým zase dávají přednost ve větší míře muži (39 %, 20 % ženy). 11 % má nejraději obuv na doma. Módní (designová) obuv je obecně na první příčce jen u 3 % Čechů, nicméně v kategorii od 15 do 35 let to bylo 9 %.

Obuv v zaměstnání

Dresscode v práci musí dodržovat 21 % pracujících Čechů. Co se týče obuvi, nosí v zaměstnání nejčastěji specializovanou obuv (31 %), přičemž dvakrát častěji to platí u mužů než u žen (40 % vs. 20 %); hned na druhém místě je ale obuv vycházková (27 %). Tu naopak obouvají do práce ve větší míře ženy. Volnočasovou sportovní obuv nosí v zaměstnání 14 % dotázaných.

Nákup obuvi

Při nákupu obuvi řeší její značku 37 % respondentů, z cílové skupiny do 34 let je to téměř polovina (46 %). Preference konkrétní značky bot je také častější u mužů než u žen a u obyvatel velkých měst než u těch z vesnic. Ti, kteří mají ohledně značek obuvi nějakou preferenci, nejčastěji kupují boty od značek Nike (22 %). Na druhém místě je s mírným odstupem Adidas (11 %). Nad 5% hranicí se pohybují ještě značky Rieker (6 %), Baťa (6 %), Salomon (5 %) a Puma (5 %).

Při nákupu bot u Čechů stále vedou kamenné prodejny (60 %), na e-shopech boty častěji nakupuje jen 14 %. Čtvrtina internetových respondentů pak obě dvě možnosti využívá stejně často. Ti z nejmladší věkové kategorie (15–34 let) uskutečňují nákup obuvi na e-shopu výrazně častěji než ostatní věkové skupiny.

Služba Vyzkoušejte, než zaplatíte

Trable s výběrem obuvi online nejčastěji souvisejí s tím, že si zákazník nemůže daný pár před nákupem vyzkoušet. Některé e-shopy se to však v současné době snaží zákazníkům usnadnit nabídkou služby Vyzkoušejte, než zaplatíte. Podle výzkumu o ní slyšelo 29 % internetových Čechů. Znají ji ve větší míře ženy, respondenti z nejmladší věkové kategorie 15–34 let, respondenti s vyšším odborným či vysokoškolským vzděláním a ti z velkých měst. Z těch, kteří o službě už někdy slyšeli, ji už někdy využilo 29 %. Z těch, kteří s Vyzkoušejte, než zaplatíte ještě nemají zkušenost, ji plánuje využít skoro třetina.

Reklama v segmentu obuvi

Průzkum doplňují data z monitoringu reklamy Ad Intel společnosti Nielsen, dle kterých byl nejsilnějším inzerentem v kategorii obuvi v období leden–červenec 2023 prodejce bot Deichmann. Jeho reklama měla hodnotu 43,5 milionu korun. Druhá inzertně nejsilnější značka, Skechers, umístila reklamu za více než 20 milionů korun a třetí CCC inzerovalo v ceníkové* hodnotě přes 15 milionů korun.

*Ceníková hodnota není ekvivalentem reálných (čistých) investic do nákupu reklamního prostoru (na reálnou cenu, kterou firmy za nákup reklamního prostoru skutečně zaplatí, má vliv řada faktorů jako celkový objem nakoupeného prostoru, uplatnění slev, barterové spolupráce a podobně). Reporting ceníkových hodnot reklamního prostoru ovšem spolehlivě zachycuje vývoj a trendy současného reklamního trhu (umožňuje např. porovnávat jednotlivé zadavatele, média nebo odvětví mezi sebou apod.).

arrow_back
Zpět na přehled článků
arrow_back
Zpět na titulní stranu