Tiskové zprávy

TZ Tři čtvrtiny lidí s přístupem na internet v Česku si zatím nikdy nepořídily žádnou knihu v elektronické verzi

Elektronickou knihu už v Česku někdy četli 4 lidé z 10. Téměř tři čtvrtiny internetové populace si ji ale ještě nikdy samy nepořídily.

Elektronickou knihu už v Česku někdy četli 4 lidé z 10. Téměř tři čtvrtiny internetové populace si ji ale ještě nikdy samy nepořídily.

Jak se u nás e-knihám daří, kde je lidé čtou a zda dokážou konkurovat klasickým tištěným knihám, zjišťoval výzkum realizovaný společností MEDIARESEARCH ve spolupráci s Českým národním panelem. Zúčastnilo se ho 1008 respondentů z internetové populace starších 15 let.

Dá se říci, že Česko má i v digitálním věku poměrně hojný počet čtenářů knížek. Alespoň jednou týdně čte knihy polovina populace, která je aktivní na internetu – a tím se míní i knihy elektronické. Ty však ve zdejším prostředí až takový boom nezažívají. Téměř tři čtvrtiny populace si nikdy žádnou e-knihu nepořídily, přičemž 40 % ani o koupi neuvažuje. Dalších 21 % o koupi některé z elektronických knih přemýšlí a 13 % uvažuje nad jejich stažením z internetu zdarma.

e-books_880

 Většina dotázaných přitom má jak elektronické knihy číst – 71 % internetové populace vlastní přístroj, který umožňuje jejich čtení – nejčastěji jde o počítač, notebook či mobilní telefon, v pětině případů o tablet a v 9 % o čtečku.

A na jakém zařízení pak čtenáři e-knih otvírají své oblíbené knihy nejčastěji? Polovina z těch, kteří už někdy četli nějakou e-knihu, je čte na notebooku, necelá třetina na svém mobilním telefonu, 26 % na stolním počítači a stejné procento na speciální čtečce elektronických knih (tedy např. Kindle) a 25 % na tabletu (typu iPad apod.).

tz tri ctvrtiny lidi s pristupem na internet v cesku si zatim nikdy neporidily zadnou knihu v elektronicke verzi